Періодичні видання СумДУ

Permanent URI for this communityhttps://devessuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/69

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Item
    The role of financial literacy in ensuring financial inclusion of the population
    (Sumy State University, 2023) Діденко, Ірина Вікторівна; Диденко, Ирина Викторовна; Didenko, Iryna Viktorivna; Petrenko, K.; Pudlo, T.
    У цій роботі узагальнено аргументи та контраргументи в рамках наукової дискусії з проблеми фінансової грамотності. Основною метою дослідження є виявлення ключових факторів і поведінкових моделей, притаманних управлінню особистими фінансами. Систематизація літературних джерел та підходів до вирішення проблеми недостатнього рівня фінансової грамотності різних верств населення свідчить про необхідність сприяння фінансовій освіті населення, особливо незахищених верств. Це стосується питань фінансової інклюзії, підвищення фінансової освіти та розвитку практичних навичок прийняття фінансових рішень. Актуальність вирішення даної наукової проблеми зумовлена швидким розвитком фінансових послуг. Дослідження проблем теоретичних основ фінансової грамотності в роботі здійснюється в такій логічній послідовності: аналіз публікацій, аналіз наявних баз даних, статистичний аналіз. Методичним інструментарієм дослідження була мова програмування Python, зокрема бібліотека моделі stats. Об’єктом дослідження є моделі поведінки з особистими фінансами. У статті наведено результати емпіричного статистичного аналізу, які показали, що різниця у фінансових рішеннях індивідів зумовлена віком, рівнем освіти, зайнятістю та рівнем сімейного доходу. Було виявлено, що такі фінансові рішення, як заощадження чи позичання, пов’язані з фінансовою грамотністю та впливають на фінансову впевненість. Дослідження емпірично підтверджує та теоретично доводить, що фінансова грамотність є фундаментальним фактором рівня фінансового добробуту та тісно корелює з моделями фінансової поведінки. Результати дослідження можуть бути корисними для подальших наукових розробок.
  • Item
    Теоретичні засади екологічної та енергетичної безпеки в контексті COVID-19
    (Сумський державний університет, 2022) Діденко, Ірина Вікторівна; Диденко, Ирина Викторовна; Didenko, Iryna Viktorivna; Голиченко, Ксенія Валеріївна; Голиченко, Ксения Валерьевна; Holychenko, Kseniia Valeriivna; Миненко, Сергій Володимирович; Миненко, Сергей Владимирович; Mynenko, Serhii Volodymyrovych; Литюга, Є.С.
    Хоча дослідження та побудова ефективної політики забезпечення енергетичної та екологічної безпеки є пріоритетним завданням для урядів різних країн та науковців, важливим є і вивчення літературних джерел з точки зору дослідження детермінант, які можуть впливати на виконання цього завдання. Метою даної статті є короткий огляд літератури, обговорення даних та методології, презентацію запропонованої моделі та обговорення методів, використаних у цьому дослідженні. Задля досягнення поставленого завдання були застосовані загальні теоретичні методи наукового дослідження: історичний аналіз, синтез, узагальнення, індукція, дедукція, пояснення, методи наукової абстракції. Основними методами, що використовувалися під час дослідження, є: методи групування, порівняння та узагальнення, аналізу, синтезу, табличного та графічного представлення даних. Також було використано графічний метод під час аналізу кількості публікацій присвячених поняттям енергетичної та екологічної безпеки, COVID-19. На основі проведеного дослідження можемо зробити висновок, що найбільш значний інтерес спостерігається до питань дослідження COVID-19, адже кількість робіт, які торкаються цієї проблематики протягом 2020-2021 рр. становить понад 250 000. Аналіз розподілу публікацій за країнами дозволив виявити найбільш продуктивні країни для дослідження певних напрямів. Так, найбільш вагомий внесок у дослідження екологічної безпеки зробили вчені з Китаю. Їм належить близько 30% усіх публікацій з цієї проблематики. Отже, побудова ефективної політики забезпечення енергетичної та екологічної безпеки є пріоритетним завданням для урядів різних країн та науковців. Огляд літератури показав, що екологічна та енергетична безпека є багатогранними системними поняттями, які впливають на різні явища і процеси в енергетиці, екології, демографії та економіці. На сьогоднішній день енергетична та екологічна безпека є першочерговим пріоритетом урядів країн світу. Таким чином, необхідно проаналізувати низку факторів, які можуть прямо чи опосередковано впливати на стан довкілля. Повне та якісне дослідження дозволить побудувати виважену та ефективну екологічну та енергетичну політику країни для покращення її екологічного стану, що в свою чергу є запорукою добробуту людства.
  • Item
    Аналіз тенденцій розвитку страхових інновацій
    (Сумський державний університет, 2022) Васильєва, Тетяна Анатоліївна; Васильева, Татьяна Анатольевна; Vasylieva, Tetiana Anatoliivna; Діденко, Ірина Вікторівна; Диденко, Ирина Викторовна; Didenko, Iryna Viktorivna; Сідельник, Наталія Юріївна; Сидельник, Наталия Юрьевна; Sidelnyk, Nataliia Yuriivna; Єфіменко, Аліна Юріївна; Ефименко, Алина Юрьевна; Yefimenko, Alina Yuriivna
    Сучасні тенденції розвитку технологій зумовлюють більш детальну оцінку інновацій у стратегічно важливих фінансових сферах функціонування держави, серед яких виділяють страховий сектор. Нинішній фінансовий ринок вже неможливо уявити без залучення різноманітних цифрових технологій. Широкого поширення набуває фінансова інклюзія, що являє собою створення відповідних умов для залучення усіх сегментів як населення, так і бізнесу до користування різноманітними фінансовими послугами. Такі сервіси повинні бути доступні за ціною та інфраструктурою ціною, офіційно врегульовані та відповідати потребам населення, що стимулюватиме економічне зростання країни. Страхові інновації виступають частиною фінансової інклюзії, оскільки новітні методи залучення та обслуговування клієнтів є драйвером економічного росту держави. Метою дослідження є оцінка стану страхових інновацій як частини фінансової інклюзії. Основними інструментами, що використовувалися під час дослідження, є: методи групування, порівняння та узагальнення. Також було використано графічний метод під час аналізу кількості угод укладених у секторі страхових технологій, частки транзакцій фінансування insurtech у визначених країнах, обсягу фінансування сектору іншуртек, зміни кількості стартапів іншуртек в усьому світі. У статті проаналізовано такі показники страхової діяльності у сфері інноваційності: кількість угод у сфері страхових технологій у всьому світі та обсяг фінансування сектору іншуртек протягом 2017-2021 років, частка транзакцій фінансування insurtech у вибраних країнах світу в 2021, , кількість стартапів іншуртек у всьому світі протягом 2008-2019. Визначено, що максимального значення кількість угод, укладених у секторі страхових технологій, набула у 2021 році. Щодо кількості стартапів у сфері іншуртек, то спостерігається тенденція до значного зменшення з кінця 2016 року. Таким чином, іншуртек є драйвером розвитку страхового ринку та фінансової системи у цілому, тому одним із пріоритетних завдань держави має бути підтримання фінансової грамотності населення задля підвищення рівня використання інноваційних технологій, розробка та реалізація стартапів. Пріоритетними іншуртек векторами можуть бути використання машинного навчання, “неструктурованих даних”, штучного інтелекту, блокчейн-технологій, телематики та інших новітніх процесів. Їх список постійно розширюється в умовах глобалізації світових ринків товарів та послуг.
  • Item
    Бібліометричний аналіз публікацій з питань міграції, економіки та безпеки країни
    (Сумський державний університет, 2021) Діденко, Ірина Вікторівна; Диденко, Ирина Викторовна; Didenko, Iryna Viktorivna; Волік, К.В.
    У роботі представлено результати проведення бібліометричного аналізу публікацій, тематичне спрямування яких пов’язане з питаннями міграції, економіки та безпеки країни. Для наочного представлення результатів дослідження було використано метод візуалізації. Дослідження проводилося з використанням програмного забезпечення VOSviewer. Даний програмний комплекс дозволив здійснити аналіз спільного вживання ключових слів у публікаціях та дав можливість виявити країни-партнери у проведенні досліджень з цього питання. Аналіз проводився на основі робіт, які були опубліковані за період 1645-2020 рр. та індексувалися наукометричною базою даних Scopus. Пошуковий запит формувався з наступних ключових слів: "migration", "human mobility", "econom", "security", "safety". Окрім цього, для точнішого пошуку запит було обмежено такими областями знань: Social Sciences, Environmental Sciences, Agricultural and Biological Sciences, Economics, Econometrics and Finance, Arts and Humanities, Business, Management and Accounting, Multidisciplinary, Decision Sciences. Загалом було опрацьовано 1781 документ, з яких 1192 – наукові статті. У результаті проведено дослідження було виявлено, що з початком двадцять першого століття у науковій спільноті спостерігається зростання інтересу до питань, присвячених взаємозв’язку між міграцією населення, економікою та безпекою країни. Найбільша кількість публікацій з досліджуваного питання протягом аналізованого періоду зафіксована у 2020 році та складає 179 документів. Географія публікацій показала, що найбільший вклад у розвиток досліджень з даного питання зробили науковці з США, Великобританії, Канади, Німеччини, Австралії та Китаю. Аналіз наукової співпраці за досліджуваною тематикою показав, що США та Великобританія мають найбільшу кількість взаємозв’язків з іншими країнами щодо здійснення спільних наукових досліджень у цій сфері. Кластеризація ключових слів дала можливість виділити чотири кластери, які включають в себе слова, об’єднані за найпоширенішими напрямами досліджень. До найпопулярніших напрямів відносяться дослідження щодо впливу кліматичних змін на міграцію, взаємозв’язку міграційних процесів з соціальноекономічними змінами в країнах, пов’язаності міграції та безпеки країни тощо. Отримані результати дослідження є актуальними та дають можливість сформувати вектор подальшого вивчення даного питання.
  • Item
    Аналітична оцінка індикаторів капіталізації банківської системи та макроекономічної стабільності в Україні
    (Сумський державний університет, 2021) Діденко, Ірина Вікторівна; Диденко, Ирина Викторовна; Didenko, Iryna Viktorivna; Єфіменко, А.Ю.
    Сучасні тенденції економічного розвитку як держави в цілому, так й окремих її секторів зумовлюють більш детальну оцінку індикаторів капіталізації банківського сектору як показників фінансової стійкості системи. Також соціально-економічні коливання на міжнародному рівні провокують перегляд показників макроекономічної стабільності, що дасть змогу проаналізувати можливість подальшого розвитку України. Важливо зазначити, що достатній рівень капіталізації банківської системи є основою для покриття потенційних ризиків. При високому рівні капіталізації зменшується ризик дефолту банку, що позитивно впливає на макроекономічну стабільність. Метою дослідження є проведення аналітичної оцінки показників капіталізації та макроекономічної стабільності, визначення прогнозних значень капіталу банків та ВВП України на 2021-2022 та розробка практичних рекомендацій щодо покращення рівня зазначених індикаторів. Основними інструментами, що використовувалися під час дослідження, є: методи групування, порівняння та узагальнення, метод експоненціального згладжування часових рядів, побудова адитивної моделі, графічний метод. Для проведення прогнозування було використане статистичне програмне забезпечення STATISTICA. У статті проведено аналітичний огляд основних індикаторів капіталізації банківської системи України. Досліджено показники макроекономічної стабільності. Визначено, що основними показниками капіталізації в Україні є: нормативи Н1 та Н2, обсяг балансового капіталу банків. Проведено прогнозування обсягу капіталу банків України та ВВП на 2021-2022 роки методом експоненціального згладжування. Прогнозування проводилося з та без урахування сезонної компоненти. Побудовані моделі є адекватними, тому отримані результати можна використовувати на практиці. Маючи прогнозні значення обсягу капіталу банки зможуть корегувати свою ресурсну політику та визначати дефіцит чи профіцит зазначеного показника. Прогнозні значення ВВП допоможуть скорегувати державну політику у частині формування індикатора та розробити відповідні заходи щодо подальшого покращення його рівня. Таким чином, аналітичний огляд потрібно проводити на постійній основі з урахуванням змін у соціально-економічній політиці держави, коливань банківського сектору та змін у світовій економіці.
  • Item
    Контент-аналіз нормативно-довідкової інформації при організації баз даних внутрішнього фінансового моніторингу економічних агентів
    (Сумський державний університет, 2021) Лєонов, Сергій Вячеславович; Леонов, Сергей Вячеславович; Lieonov, Serhii Viacheslavovych; Кузьменко, Ольга Віталіївна; Кузьменко, Ольга Витальевна; Kuzmenko, Olha Vitaliivna; Койбічук, Віталія Василівна; Койбичук, Виталия Васильевна; Koibichuk, Vitaliia Vasylivna; Доценко, Тетяна Віталіївна; Доценко, Татьяна Витальевна; Dotsenko, Tetiana Vitaliivna; Діденко, Ірина Вікторівна; Диденко, Ирина Викторовна; Didenko, Iryna Viktorivna
    Двигуном розвитку економіки є розвиток цифрових даних. Дані – це новий економічний ресурс XXI століття. Епоха великих даних вимагає якісного рівня їх організації, представлення для логічного розуміння та інтерпретації запитів за певними критеріями фільтрації, постійного оновлення та актуальності даних, моніторингу використання, захисту від несанкціонованого втручання. Особливо гострим є захист даних економічних агентів. Розвиток цифрової економіки має й негативні наслідки з позиції сприяння розвитку різноманітних, витончених шахрайських махінацій, схем відмивання кримінальних коштів, крадіжки даних як певних осіб, громадян так і даних державного призначення, що може призвести до глобальних політико-економічних конфліктів та суперечок. Тому надзвичайно важливим та актуальним є питання якісної організації, комплексного проектування та розроблення бази даних, що забезпечує всебічний моніторинг економічними агентами фінансових транзакцій на внутрішньому рівні. В статті розроблено схему баз даних економічних агентів, котрі ґрунтуються на внутрішній та зовнішній нормативно-довідковій інформації для здійснення фінансового моніторингу. Таблиці баз даних на основі нормативно-довідкової інформації з використанням ентра джерел охоплюють анкету фінансового моніторингу клієнта, ризикових клієнтів в системі економічного агента, клієнтів, по яким наявні Ухвали суду, фінансові операції яких можуть містити ознаки ризикових, ПЕПклієнтів економічного агента, клієнтів, по яким наявна частка державної власності, заборонені галузі, довідники (коду виду фінансових транзакцій, коду ознаки фінансових транзакцій обов’язкового фінансового моніторингу, коду ознаки фінансових транзакцій внутрішнього фінансового моніторингу, коду документу, що засвідчує особу, коду виду суб’єкта первинного фінансового моніторингу, коду виду повідомлення, коду юридичного статусу учасника транзакції, коду типу особи, що пов’язана з фінансовою транзакцією, коду наявності дозволу на подання відомостей, коду ознаки реалізації фінансової транзакції, кодів областей України, критеріїв ризику), клієнтів з FATCA-статусом. Для формування баз даних фінансового моніторингу економічними агентами на підґрунті зовнішньої (екстра) нормативно-довідкової розроблено таблиці, що містять інформацію про: відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державної служби фінансового моніторингу України осіб, пов’язаних з тероризмом та міжнародними санкціями, публічних діячів та членів їх сімей, санкційний список Ради національної безпеки і оборони України, санкційний список Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, санкційний список США, санкційні списки ЄС, санкційні списки всього світу, списки ризикових країн, інформацію з Першого всеукраїнського бюро кредитних історій, інформація з Міжнародного бюро кредитних історій, перелік товарів подвійного використання, перелік осіб з часткою державної власності, AntiFraud HUB – відомості про шахраїв, реєстр банкрутів, реєстр боржників, реєстр судових рішень, база недійсних документів, особи, які переховуються від органів влади, реєстр платників єдиного податку, реєстри обтяжень рухомого та нерухомого майна, дані по цінним паперам, реєстр щодо люстрації, реєстр арбітражних керуючих,корупційний реєстр бази українських організацій, інформація щодо іноземних компаній.