Періодичні видання СумДУ

Permanent URI for this communityhttps://devessuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/69

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Item
    The Impact of the Coronavirus Pandemic on the Economy of Ukraine: a Sectoral Analysis of the Consequences and Opportunities for Recovery
    (Sumy State University, 2021) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Kharchenko, D.V.; Zbyrannyk, O.M.
    У статті досліджено стан і тенденції розвитку української економіки у період пандемії коронавірусу COVID-19, економічні можливості відновлення економіки у короткостроковій перспективі. У роботі наведено аналіз і структуру ключових секторальних соціально-економічних втрат і збитків (недоотримання доходів) економічними агентами під впливом пандемії. У дослідженні визначено і проаналізовано такі основні економічні групи наслідків COVID-19, як: скорочення ВВП; спад промислового виробництва; значне зменшення доходів від економічної діяльності авіаперевізників і морського транспорту; торговельно-розважальних центрів, туристичної індустрії; зменшення доходів домогосподарств із одночасним збільшенням їх витрат; зростання прибутку фармацевтичних компаній та індустрії ігрових, освітніх, інших онлайндодатків (зокрема, доставки їжі та ліків); зниження бізнес- та інвестиційної активності і зростаючий попит інвесторів на менш ризикові активи на українському ринку; зміна трендів у роздрібній і онлайн торгівлі; цифровізація бізнес-процесів. У роботі досліджено вплив фактору "віддаленого" і "гібридного" формату роботи на ринок зайнятості (як національний, так і глобальний вимір). За результатами дослідження зроблено висновки про ключові актуальні можливості (прогнозовані) відновлення національної економіки за секторами (сферами економічної діяльності) у пост-ковідний період за умови незапроваження нових локдаунів восени 2021 р. внаслідок розповсюдження у світі нового штаму Delta вірусу. Очікуване відновлення національної економіки прогнозовано буде поступовим і повільним через суттєві економічні, політичні й епідеміологічні ризики (поки незначні обсяги вакцинації і ризик нової хвилі пандемії). В умовах високої невизначеності глобальних економічних і безпекових трендів невеликим і слабким економікам доцільно формувати короткострокові національні стратегії відновлення, орієнтуючись у першу чергу на власні фінансові ресурси і економічні можливості, надаючи фінансову і законодавчу підтримку національним компаніям і внутрішньому ринку.
  • Item
    Competitiveness of Ukrainian Companies in Foreign Markets: New Challenges and Opportunities
    (Sumy State University, 2019) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Stauvermann, P.J.; Peleshchenko, R.O.
    У статті на основі аналізу актуальних проблем зовнішньоекономічної діяльності визначено ключові завдання українських компаній при роботі на зовнішніх ринках. Технології виходу українських компаній (особливо невеликих) на зовнішні ринки є досить витратними і організаційно складним. Навіть одного разу вибудувана успішна стратегія зовнішньоекономічної діяльності потребує постійних покращень, коректив і налаштувань відповідно до змін зовнішнього бізнес-середовища. Пріоритетними сферами, інновації й удосконалення в яких сприятимуть покращенню конкурентних позицій українських компаній на зовнішніх ринках, визначено: професійну (компетентності, знання, досвід), логістичну (базис поставки у зовнішньоторговельних контрактах), страхову (валютні ризики), фінансову (валютні дерегуляції), інституційну (залучення зовнішніх інвестицій), митну (електронне декларування), технологічну. У дослідженні доведено, що у конкурентних умовах комерційно успішна стратегія зовнішньоекономічної діяльності українських компаній може бути забезпечена за рахунок: активізації трансферу технологій; нарощування обсягів торгівлі високотехнологічними товарами і експорту товарів (послуг) із високою доданою вартістю; використання преференцій угод про зону вільної торгівлі; нарощування експорту органічної продукції землеробства; посилення процедур захисту інтелектуальної власності. Вказані компоненти характеризуються суттєвим потенціалом зростання конкурентоспроможності національних компаній на зовнішніх ринках. Ураховуючи ресурсні можливості українських компаній і зовнішні виклики (економічні, геополітичні, технологічні, інвестиційні), стратегічним завданням є поступова, але незворотна переорієнтація торговельних потоків із ринків країн-СНД на європейський та азійський ринки.
  • Item
    Економіко-інституційний аналіз наслідків дезінтеграційних процесів у Європейському Союзі
    (Сумський державний університет, 2016) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Гаврилова, В.В.
    Ефективне функціонування економічних і торговельних об’єднань (союзів) піддається останнім часом серйозним випробовуванням на стійкість під впливом економічних криз і нових безпекових викликів, серед яких найбільш небезпечними є військові конфлікти, неконтрольована міграція, терористичні й екологічні загрози, економічні й соціальні конфлікти. Негативні ефекти зазначених чинників трансформуються, в першу чергу, в дезінтеграційні тенденції всередині торговельно-економічних об’єднань, прикладом чого є вихід Великої Британії (відомий як «Brexit») з Європейського Союзу. У матеріалі викладено результати проведеного економіко- інституційного аналізу наслідків – економічних, інвестиційних, фінансових, політичних і соціальних – для економіки Великої Британії і країн Європейського Союзу. Визначено першочергові завдання організаційно-економічного й правового характеру з реалізації необхідних процедур виходу Великої Британії зі складу Європейського Союзу, як спільного ринку.
  • Item
    Ринки злиттів і поглинань: стан, проблеми функціонування і тенденції розвитку
    (Сумський державний університет, 2015) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Гонтар, Д.А.
    Ефективність функціонування економічного суб’єкта у конкурентному середовищі визначається його здатністю й можливостями постійного нарощення економічного й виробничого потенціалів і використанням найбільш результативних факторів і точок «зростання», для чого фірма може використати резерви внутрішнього зростання або залучити зовнішнє інвестування чи вдатися до процедур злиття і поглинання. У світовій практиці угоди злиттів і поглинань як інструмент нарощування економічного потенціалу компаній та антикризового корпоративного управління, використовуються давно й успішно. Український ринок злиттів і поглинань поки що є малорозвиненим, оскільки українські компанії вбачають у таких процедурах більше загроз, аніж позитивних економіко-фінансових та іміджевих ефектів. У статті на основі критичного аналізу світового досвіду злиттів і поглинань визначено їх сучасні особливості й тенденції ринку, досліджено стан українського ринку злиттів і поглинань, виокремлено основні ризик-чинники і проблемні вузли економічного і правового характеру, що визначають ступінь та ефективність угод економічної концентрації бізнес-активів.
  • Item
    Розроблення економічного профілю промислового підприємства: оцінки й показники
    (Сумський державний університет, 2013) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Лобода, Ю.М.
    У статті досліджено теоретико-методичні і практичні аспекти оцінювання ліквідності і платоспроможності промислового підприємства. На основі критичного аналізу сучасних методик оцінювання основних економіко-фінансових показників господарської діяльності промислового підприємства визначено основні структурні елементи і процедурні особливості оцінки фінансового стану підприємства і на основі отриманих результатів розроблення економічного профілю підприємства. Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства рекомендовано починати з аналізу ліквідності балансу шляхом групування активів за ступенем ліквідності й пасивів за терміновістю погашення та визначених відносних показників. Базуючись на визначених принципах і підходах, проведено практичну реалізацію описаної методики аналізу ліквідності і платоспроможності підприємства ПАТ «Крафт Фудз Україна» (група компаній «Mondelēz International»), розроблено його економічний профіль і запропоновано ефективні напрями покращання фінансового стану підприємства.
  • Item
    Макроекономічна дилема між продуктивністю праці й заробітною платою
    (Сумський державний університет, 2012) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Червяцова, О.В.
    У статті критично проаналізовано основні підходи до оплати праці (у контексті світового й національного досвіду й практики), досліджено розміри мінімальної заробітної плати, їх кореляції з прожитковим мінімумом і споживчим кошиком домогосподарств. Базуючись на світовому й національному досвіді застосування різних підходів до забезпечення продуктивності праці й відповідних систем оплати праці, визначено залежність (кореляцію) між продуктивністю праці та заробітною платою. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/34277
  • Item
    Согласование экономических интересов в условиях рецессии: возможности экономической политики и риски устойчивого развития
    (Сумский государственный университет, 2012) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych
    В статье проведен анализ наиболее значимых макроэкономических тенденций, которые будут определять вектор и характер развития мировой экономической системы и геополитических трансформаций в ближайшей перспективе: экономического, финансового, институционального, экологического характера. Предложен комплекс организационно-экономических мероприятий и обеспечивающих инструментов, способствующий реализации сценария качественного посткризисного развития и достижения концептуального согласования интересов экономических субъектов. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/34259
  • Item
    Економіко-організаційні й інституційні чинники екологічного конфлікту, як ресурсні обмеження економічного зростання
    (Сумський державний університет, 2012) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych
    Поступовий відхід від принципів сталого розвитку у природокористуванні, зумовлений економічною рецесією, актуалізує питання врегулювання економіко-екологічних протиріч, які виникають у соціально-економічних системах. У статті обґрунтовано доцільність урахування екологічного чинника при прийнятті економічних рішень з метою запобігання екологічним конфліктам. Основні ризик-чинники за їх особливостями і характером впливу на ефективність процедур врегулювання екологічних конфліктів розподілено на чинники глобального й національного рівнів із відповідною характеристикою. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/34225
  • Item
    Механізми регулювання міжнародної торгівлі при переході до інформаційного суспільства
    (Видавництво СумДУ, 2005) Мельник, Леонід Григорович; Мельник, Леонид Григорьевич; Melnyk, Leonid Hryhorovych; Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych; Дегтярьова, Ірина Борисівна; Дегтярева, Ирина Борисовна; Dehtiarova, Iryna Borysivna
    В статті досліджуються питання, що пов’язані із використанням нових інформаційно-комунікаційних технологій у сфері міжнародної торгівлі під час проведення експортно-імпортних операцій при переході до інформаційного суспільства. У статті наведені результати введення системи «Єдиного вікна» у розвинених країнах, а також пов’язане із цим зниження трансакційних витрат та покращення, що виникають при проведенні митної очистки вантажів. У статті також представлені існуючі моделі кооперації між державним та приватним сектором в сфері міжнародної торгівлі в країнах із високим рівнем економічного розвитку. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/8524
  • Item
    Методологічні підходи до детермінації екологічного конфлікту
    (Вид-во СумДУ, 2006) Сабадаш, Віктор Володимирович; Сабадаш, Виктор Владимирович; Sabadash, Viktor Volodymyrovych
    У статті досліджуються питання детермінації екологічного конфлікту. Визначені предмет і об’єкт екологічного конфлікту, на основі аналізу класифікаційних ознак конфліктів сформовано авторську типологію екологічного конфлікту. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/3652