Періодичні видання СумДУ

Permanent URI for this communityhttps://devessuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/69

Browse

Search Results

Now showing 1 - 3 of 3
  • Item
    Antimicrobial effectof citrate buffer with antibiotic
    (Sumy State University, 2022) Gancho, O.V.; Bublii, T.D.; Kostyrenko, O.P.; Fedorchenko, V.I.
    Стійкість найбільш розповсюджених патогенів, в тому числі збудників ендодонтичних інфекцій, до антибіотиків залишається найважливішою проблемою у всьому світі. Тому, створеннянових лікарських композицій є одним із шляхів вирішення цієї проблеми. Метою даного дослідження було визначення ефективності антимікробної дії цитратного буферу в поєднанні з антибіотиком «Амоксиклав» по відношенню до стандартних референтних штамів мікроорганізмів. Дослідження, в яких використовували стандартні культури C. albicansATCC10231, E. coliATCC25922, S. aureusATCC25923, E. faecalis ATCC29213, M. luteusATCC4698, S. epidermidis ATCC14990, були проведені на кафедрі мікробіології, вірусології та імунології Полтавського державного медичного університету. Чутливість стандартних штамів мікроорганізмів до складу композиції досліджували кількісним методом серійних розведень відповідно міжнародним стандартам CLSI. ISO/TC 212 «Клінічні лабораторні випробування та тестові системи для діагностики in vitro. 2021». Референтні штами Staphylococcus aureusтаStaphylococcus epidermidisвиявили найвищу чутливість до цитратного буферу, яка у 4 рази (р < 0,05) перевищувала цей показник по відношенню до мікрококів, ентерококів та дріжджеподібних грибів, і була в 8 разів (р < 0,01) вище, ніж чутливість Escherichia coli, яка виявилася найменш чутливою до досліджуваної речовини. Амоксиклав також найкращим чином пригнічував ріст S.aureusATCC 25923 та S. epidermidisATCC 14990 та мінімально впливав на референтний штам E. coliATCC 25922, мінімальна інгібуюча концентрація якого перевищувала цей параметр у ста-філококів у 31,3 разів (p < 0,001).Запропонована комбінація цитратний буферу з амоксиклавом значно підвищила антимікробну ефективність окремих її компонентів проти всіх штамів мікроорганізмів. Таким чином, чутливість E.coliATCC 25922 та M. lysodeisticusATCC 4698 до запро-понованої комбінації зросла у 8 разів (p < 0,05) у порівнянні з цитратним буфером та амоксиклавом окремо. Чутливість золотистого стафілококу та ентерококу до композиції піднялась максимально: до 32 разів (р < 0,001) по відношенню до буферу та в 4 рази до антибіотику (р < 0,01). Було зафіксовано значне підвищення чутливості штаму C. albicansATCC10231 до цитратного буфера після додавання амоксиклаву: у 128 разів (p < 0,0001), що з’явилося доказом синергічної фунгіцидної дії комбінації антибіотик-цитратний буфер.
  • Item
    Effect of eugenol emulsion in polysorbate-80 on clinical strains of Candida albicans
    (Sumy State University, 2021) Polanska, V.P.; Fedorchenko, V.I.; Zachepilo, S.V.; Bobrova, N.A.
    В переліку збудників кандидозних уражень вуха Candida albicans займає домінуючу позицію. Пріоритетною і актуальною залишається розробка нових протигрибкових засобів, альтернативним джерелом яких можуть бути ефірні олії рослин та їх компоненти. Одним із таких засобів з антисептичною, протизапальною і знеболюючою дією є речовина класу фенолів – евгенол. Тому, метою даного дослідження було вивчення ефективності протитгрибкової дії євгенолу, емульгованого в полісорбаті-80 на клінічні штами C. albicans, виділені від хворих на зовнішній отомікоз. Дослідження було проведено на 6 клінічних штамах C. albicans, виділених із слухового проходу хворих на зовнішній отит. Діагноз грибкового захворювання встановлювали на підставі результатів клініко-лабораторного, мікроскопічного та мікологічного досліджень патологічного матеріалу. Аналіз мікологічного дослідження показав, що переважно висівались представники роду Aspergillus та Penicillium і лише у 7% гриби роду Candida. Домінуючим видом, який мав клінічне значення, залишався C. albicans. Результати наших досліджень показали високий рівень протигрибкової активності евгенолу на всі клінічні штами C. albicans, у тому числі виражену як інгібуючу, так і фунгіцидну дію. В постмікостатичних концентраціях евгенол викликав часткове пригнічення розмноження досліджуваних клінічних штамів грибів, яке змінювалось наступним підвищенням інтенсивності темпів самовідтворення. В результаті проведених досліджень було встановлено, що C. аlbicans є домінуючим видом серед грибів роду Candida в структурі мікробного профілю отомікозів. Евгенол, емульгований в полісорбати-80, проявляє високу протигрибкову дію на клінічні штами Сandida аlbicans. В постмікостатичних концентраціях евгенол викликає часткове пригнічення розмноження досліджуваних клінічних штамів грибів, яке змінювалось наступним підвищенням інтенсивності темпів самовідтворення.
  • Item
    Analysis of microbiology online teaching in quarantine conditions
    (Sumy State University, 2021) Fedorchenko, V.I.; Polanska, V.P.; Zachepylo, S.V.; Bobrova, N.O.; Loban, G.A.
    Актуальність та мета. Викладання мікробіології, вірусології та імунології у медичному навчальному закладі традиційно проводилось без застосування online технологій. Саме тому зміни у способах взаємодії стейкхолдерів мають бути проаналізовані. Проведено аналіз досвіду викладання курсу мікробіології, вірусології та імунології on line за умов коронавірусного карантину 2020 року. Відзначено основні проблеми у досягненні належного рівня теоретичних знань студентів, деякої частини практичних вмінь та навиків, які виникли у зв’язку зі зміною форми проведення практичних занять та лекцій. Відзначено позитивні сторони цього непередбачуваного експерименту у способі викладання дисципліни. Цей предмет передбачає здобуття студентами значної кількості сенсорних і рухових навичок. У той же час, сутність предмету містить великий фрагмент теоретичних знань, які складаються з емпіричних даних про властивості збудників інфекційних захворювань, способи їх дослідження з метою мікробіологічної діагностики; структури збудників, що необхідно для розуміння напрямків етіотропної терапії інфекційних захворювань; біологічних та антигенних властивостей для оцінки можливостей специфічної профілактики та лікування захворювань; стійкість збудників до зовнішніх чинників з метою усвідомлення особливостей епідеміології кожного окремого захворювання та можливостей його специфічної профілактики. Також студенти мають засвоїти інформацію про структуру імунної системи людини, вивчити механізми її функціонування. Насамкінець, має бути побудований комплекс теоретичних знань, практичних вмінь та навиків. Висновки та практична значимість роботи. Не зважаючи на проблемність ситуації з викладанням даного предмету on line в умовах карантину, слід відзначити, що у той же час відбувся певний прорив у застосуванні новітніх цифрових технологій, накопичених людством, у навчальному процесі у таких традиційно класичних сферах освіти, як, наприклад, викладання курсу мікробіології, вірусології та імунології у медичних вищих навчальних закладах. Ці здобутки проаналізовані у даній статті з метою оцінки перспектив осучаснення навчального процесу з предмету.